בלוגים > לימודים > מי היה הרמטכל הראשון

מי היה הרמטכל הראשון


מי היה הרמטכל הראשוןאם אתם רוצים לדעת מי היה הרמטכל הראשון בצבא ההגנה לישראל אתם במקום הנכון.

    גנים-תיכון » בית הספר יסודי » יום העצמאות » הרמטכל הראשון של מדינת ישראלהרמטכל הראשון של מדינת ישראל 
      מי היה הרמטכל הראשון של מדינת ישראל 
הרמטכל הראשון של מדינת ישראל היה יעקב דורי 
... 
 הנה חלק מהערך יעקב דורי מויקיפדיה:

יעקב דוֹרִי (דוֹסְטְרוֹבְסקי) (8 באוקטובר 1899 – 22 בינואר 1973) היה הרמטכ"ל הראשון של צה"ל, בשנים 1948–1949. כיהן כרמטכ"ל "ההגנה" בשנים 1939–1945 ו-1947–1948. נשיא הטכניון בשנים 1951–1965 וסגן ראש העיר חיפה.

תולדות חייו

דורי נולד בשם יעקב דוֹסְטְרוֹבְסקי (באוקראינית: Яків Достровський) לאברהם צבי ומרים (לבית לוינסון) בעיר אודסה שבדרום-מערב האימפריה הרוסית (כיום באוקראינה), ועלה לארץ ישראל עם משפחתו בעקבות הפרעות ביהודי אודסה בשנת 1905. מצד אביו היה אחיינם של הרופא אריה דוסטרובסקי והפעיל הציבורי אליעזר דורי (דוסטרובסקי).‏[1] אחיו היה האדריכל שלמה דורי.
לאחר שסיים את לימודיו בבית הספר הריאלי בחיפה, התגייס בשנת 1917 לגדוד העברי בצבא הבריטי במלחמת העולם הראשונה. לאחר התגייסותו היה פעיל ומפקד ב"הגנה" בכינוי המחתרתי "דן ו-אגוז". ב-1921 סולק מן הצבא הבריטי בגלל השתתפותו בפעולות ה"הגנה" במאורעות תר"פ.
למד הנדסה בגנט שבבלגיה, וחזר לארץ בשנת 1926. מונה למנהל הטכני של הסוכנות והשתתף בהקמת יישובים עבריים. בשנת 1929 מונה למפקד "ההגנה" בחיפה ולאחר מכן למפקד ההדרכה הארצית.
בשנת 1939 נתמנה לתפקיד ראש המטה הכללי של ההגנה, תפקיד שבו החזיק עד שנת 1945. בתקופת מלחמת העולם השנייה השתתף בהכנת תוכנית מצדה על הכרמל לריכוז היישוב העברי בהרי הכרמל והתבצרותו שם, למקרה של פריצת הגרמנים לארץ ישראל. בשנים 1946–1947 עמד בראש משלחת ההגנה בארצות הברית אשר עסקה ברכש נשק לקראת מלחמה.
במאי 1947 חזר לתפקידו וכאשר הוקם צה"ל היה לרמטכ"ל הראשון. על אף כישוריו בפיקוד ובארגון, נעדר מתפקידו עקב מחלה במשך כמה חודשים באמצע 1948. הפיקוד על הלחימה בשיא הקרבות של מלחמת העצמאות עבר לידי ראש אגף המבצעים, יגאל ידין.
ב-9 בנובמבר 1949 סיים דורי את כהונתו כרמטכ"ל ופרש מהשירות הצבאי.
עם שחרורו מצה"ל התמנה לראש המועצה המדעית במשרד ראש הממשלה. ב-1952 התמנה לנשיא הטכניון בחיפה, וכיהן בתפקיד עד 1965. בינואר 1955 דורי היה חבר בועדת אולשן-דורי, שחקרה את העסק הביש ובשנת 1963 עמד בראש ועדת דורי, בה היו שותפים גם חבר הכנסת ברוך אזניה ועורך דין אברהם וינשל, לקביעת מבנה ההתאחדות לספורט בישראל.‏[2]
כאשר הוקמה רפ"י היה בין המצטרפים לרשימה, והועמד מטעמה כמועמד לראשות עיריית חיפה. בבחירות לא זכה ברוב, אבל נבחר למועצת העירייה וכיהן כסגן ראש העיר.
ב-1959 עוטר באות לגיון הכבוד בדרגת אביר על ידי גי מולה.
דורי היה נשוי מ-1929 לבדנה לבית פינטוב, מורה במקצועה. בנו, ירחמיאל דורי, שירת בצה"ל בדרגת תת-אלוף וכיהן כקצין הנדסה ראשי. בתו איתנה פדן היא ביוכימאית בהכשרתה ופרופסור אמריטוס במחלקה לכימיה ביולוגית במכון למדעי החיים באוניברסיטה העברית בירושלים[3].
על שמו קרויים מחנה דורי בתל השומר וציר תחבורה ראשי בחיפה (דרך דורי).
החברה הישראלית למדליות ומטבעות מדליות הנפיקה לכבודו מדליה [4]


מאמר זה משתמש בחומר מהמאמר יעקב דורי מויקיפדיה, ששוחרר לשימוש תחת הרישיון Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.


Google+ page: Google

רשומות נוספות שאולי יעניינו אתכם

בדיקת ציוני בגרות
בדיקת ציוני בגרות
סטופר לפסיכומטרי
סטופר לפסיכומטרי
מבחנים פסיכוטכניים לדוגמא
מבחנים פסיכוטכניים לדוגמא
בגרות בביולוגיה 2013
בגרות בביולוגיה 2013
השמעת קולות חיות לילדים
השמעת קולות חיות לילדים

רשומות נוספות מאותו בלוג

בלוגים > לימודים > מי היה הרמטכל הראשון