בלוגים > לימודים > מגילת אסתר מצוירת לילדים

מגילת אסתר מצוירת לילדים


מגילת אסתר מצוירת לילדיםרוצים לתת לילדים לראות ולשמוע סרטון של מגילת אסתר ?

בבקשה:

    גנים-תיכון » גיל הרך » חגים » סרט מצוייר, מגילת אסתר סרט מצוייר, מגילת אסתר
      סרט מדובב לילדים לצפיה ישירה מיוטיוב...


חלק מהערך מגילת אסתר מויקיפדיה:

מגילת אסתר, שהיא אחת מחמש המגילות שבחלק הכתובים שבמקרא, מגוללת את סיפור ניסיון השמדתם והצלתם של יהודי ממלכת פרס בימי המלך אחשוורוש (יש המתארכים אותו לשנת 482 לפנה"ס לערך, והמסורת היהודית מתארכת אותו לשנת 368 לפנה"ס). מאורע זה, לפי המגילה, שימש יסוד לקביעת חג הפורים. במוקד המגילה עומדת מזימתו של המן להשמיד את כל היהודים, כשמולו עומדים מרדכי היהודי ודודניתו אסתר, אשר נבחרת בראשית הסיפור להיות למלכה, והודות למעמדה ותושייתה מצליחה לסכל את מזימתו של המן.

על פי ההלכה, יש מצווה לקרוא את המגילה בפורים, בלילה וביום. מצווה זו נקראת מקרא מגילה.

סיפור המעשה

המלכה אסתר

המגילה מתחילה במשתה שעורך המלך אחשוורוש בשנה השלישית למלכותו. בשיאו של המשתה, מזמין המלך את המלכה ושתי להראות את יופיה בפני כל הנוכחים. ושתי ממאנת, ויועצי המלך ממליצים לו להדיח אותה ולהמליך מלכה חדשה תחתיה. המלך לוקח את עצת יועציו ושולח אנשים שיחפשו יורשת למלכה המודחת בין כל בתולות הממלכה. בתוך הבתולות הרבות המגיעות לשושן הבירה, נלקחת גם הדסה, בת-דודו של מרדכי היהודי, שאימץ אותה לו לבת במות אביה ואמה. מרדכי מסתובב ליד הארמון שבו היא מוחזקת ומצווה עליה שלא לגלות את מוצאה, ולהשתמש בשם הפרסי "אסתר".

לאחר תהליך ממושך נבחרת אסתר למלכה, ומרדכי ממשיך לשהות בקרבת הארמון. יום אחד שומע מרדכי שניים משומרי הסף, בגתן ותרש, זוממים להתנקש בחיי המלך, הוא מודיע על כך לאסתר, וזו מודיעה למלך בשם מרדכי. בגתן ותרש נתלים, ומעשהו של מרדכי נכתב ב"ספר דברי הימים" של המלך.
גזירת המן ותענית אסתר

מעל כל שרי המלך אחשוורוש, עומד המן האגגי; כל עבדי המלך שבסביבות הארמון משתחווים לו, מלבד מרדכי, אשר "לא יכרע ולא ישתחווה" מפאת יהדותו. המן מתמלא חמה על חוצפתו של מרדכי, ומחליט להרוג את כל היהודים בממלכה ולבזוז את רכושם, ביום אחד. לצורך כך הוא מפיל פור (גורל), ונבחר יום י"ג באדר. המלך אחשוורוש מעביר את טבעתו (דהיינו החותם המלכותי שלו) להמן, וכך נחתם החוק הקורא לכל העמים להתכונן ליום י"ג באדר המיועד, אשר בו ישמידו את כל היהודים שבכל האימפריה הפרסית.

הגזירה נודעת למרדכי, והוא יוצא בתוך העיר לבוש שק ואפר וזועק "זעקה גדולה ומרה". אסתר, שאינה מכירה את הצו, ממהרת לשלוח שליח שילביש את מרדכי בבגדים ראויים, וכך נודעת לה הגזירה על היהודים, ומרדכי מצווה עליה להתחנן לפני המלך לבטל את הגזירה. לפי חוקי המדינה, כל אדם שניגש אל המלך מבלי שהמלך קרא לו, סופו מוות, אלא אם כן המלך מחליט שהמעשה רצוי בעיניו ומושיט אל האיש את שרביטו. אסתר קוראת לצום של שלושה ימים, וצמה גם היא, כהכנה למשימה הגורלית. ביום השלישי ניגשת אסתר אל המלך, אשר מושיט לה את שרביט הזהב לאות כי מצאה חן בעיניו, ומתיר לה לשאול ממנו "עד חצי המלכות". אסתר מפתיעה ומזמינה את המלך יחד עם המן אל משתה שהכינה להם. במשתה, שואל המלך את אסתר מה רצונה, והיא מזמינה את המלך ואת המן אל משתה נוסף.

המן יוצא מן המשתה שמח וטוב לב, אך מראהו של מרדכי שאינו כורע ומשתחווה לו ממלא אותו חמה. בעצת זרש אשתו וחכמיו, הוא מכין עץ בגובה חמישים אמה (כ-25 מטר), כדי להגיד למלך לתלות עליו את מרדכי.
האיש אשר המלך חפץ ביקרו

שנתו של המלך נודדת בלילה ההוא והוא מבקש שיקראו לפניו את "ספר דברי הימים", שם מוזכר סיפור הצלתו מהתנקשותם של בגתן ותרש על ידי מרדכי, ומסתבר למלך שלא ניתן למרדכי שום גמול על נאמנותו. בתוך כך מגיע המן, והמלך שואל אותו "מה לעשות באיש אשר המלך חפץ ביקרו". בהיותו בטוח שמדובר בו עצמו, מפרט המן מחוות של כבוד יוצא דופן: הלבשת האיש בבגדי המלך, הרכבתו על סוסו של המלך, והולכתו ברחובות העיר על ידי אחד משרי המלך תוך קריאה "ככה ייעשה לאיש אשר המלך חפץ ביקרו". אחשוורוש ממהר להודיע להמן שעליו לעשות כך בדיוק למרדכי היהודי, והמן, אבל וחפוי ראש, מבצע את המשימה ומוביל את מרדכי ברחבי העיר.

בקושי מספיק המן לחזור אל ביתו מן המשימה המבזה, מובהל המן אל המשתה השני שעורכת אסתר. במשתה מגלה אסתר את מוצאה היהודי, ומצביעה על המן כעל "איש צר ואויב" אשר ביקש להרוג אותה ואת עמה. המלך קם בחמתו אל הגינה, והמן נופל למרגלות מיטתה של אסתר ומתחנן בפניה שתחוס עליו. כאשר חוזר המלך ומוצא את המן בתנוחה כמו-אינטימית זו עם המלכה, מתגבר כעסו. אז מגיע חרבונה, משרי המלך, ומצביע על העץ אשר הכין המן למרדכי. המלך מצווה ללא שהיות לתלות את המן עליו.
ליהודים הייתה אורה ושמחה

המלך נותן לאסתר את בית המן, וכשנודעת לו קרבתו של מרדכי לאסתר, אף נותן למרדכי את טבעתו, אשר עד כה הייתה אצל המן. אסתר מתחננת לפני המלך לבטל את ספרי הגזירה שכבר נשלחו בכל רחבי הממלכה, אך המלך אומר שאין באפשרותו של איש לבטל את מה שכבר נכתב ונחתם בשם המלך. עם זאת, המלך מציע לכתוב חוקים חדשים, אשר יתירו ליהודים להתגונן מפני שונאיהם, וכך נעשה; הכתבים נשלחים בכ"ג בסיון, יותר משלושת רבעי שנה לפני היום המיועד. באותם חודשים עולה מאוד קרנם של היהודים, מה שמחזק את יכולתם של היהודים להתגונן בפני אויביהם, חרף העובדה שהכתבים הראשונים לא בוטלו.

בהגיע היום, י"ג באדר, אשר אמור היה להיות טבח ביהודים, מתהפכות היוצרות והופכים היהודים לשולטים בשונאיהם. היהודים נקהלים והורגים בשושן הבירה חמש מאות איש מאויביהם ואת עשרת בני המן, ובשאר המדינות שבעים וחמישה אלף איש. אסתר מבקשת יום נוסף, ובאותו יום (י"ד באדר) נתלים עשרת בני המן שנהרגו ביום אתמול, ונהרגים בשושן שלוש מאות איש. על אף שבצווים המלכותיים הותר במפורש שלל האויבים, המגילה מדגישה ש"בביזה לא שלחו את ידם".

היהודים היושבים בערי הפרזות (ערים שאינן מוקפות חומה) חוגגים ביום שבו נחו מהקרב, יום י"ד באדר, ואילו היהודים אשר בשושן חוגגים בט"ו, שכן אצלם הקרב נמשך גם ביום י"ד. החגיגות כוללות שמחה ומשתה, משלוח מנות איש לרעהו, ומתנות לאביונים. סופה של המגילה מראה תהליך הדרגתי של התקבלות החגיגות, תוך משלוח איגרות פעם ופעמיים כדי לקיים את ימי הפורים.

...
מאמר זה משתמש בחומר מהמאמר מגילת אסתר מויקיפדיה, ששוחרר לשימוש תחת הרישיון Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.


Google+ page: Google

רשומות נוספות שאולי יעניינו אתכם

בדיקת ציוני בגרות
בדיקת ציוני בגרות
סטופר לפסיכומטרי
סטופר לפסיכומטרי
מבחנים פסיכוטכניים לדוגמא
מבחנים פסיכוטכניים לדוגמא
בגרות בביולוגיה 2013
בגרות בביולוגיה 2013
השמעת קולות חיות לילדים
השמעת קולות חיות לילדים

רשומות נוספות מאותו בלוג

בלוגים > לימודים > מגילת אסתר מצוירת לילדים